Powstanie Warszawskie 75 rocznica wybuchu. Cześć i chwała bohaterom!

Powstanie warszawskie, które rozpoczęło się 75 lat temu i trwało dwa miesiące jest przez wielu Polaków postrzegane bardzo różnie.
Jedni bronią podjęcia tej decyzji, inni ją krytykują, oskarżając organizatorów o posłanie na śmierć Rodaków. Dziś rano w radiu jeden z nielicznych już, żyjących powstańców wypowiedział się mniej więcej w takich słowach:
„Dziś ludzie to oceniają po swojemu. Wtedy, 75 lat temu nie mieliśmy takiej możliwości. Wtedy to był nasz obowiązek. Tak to było postrzegane. Po tylu latach uciemiężenia wyjście na ulicę z biało czerwoną opaską na ręce to było coś, czego dziś nie da się wytłumaczyć. To było zrzucenie pewnego jarzma, namiastka wolności. (…) Ludzie na ulicy byli z nas dumni, częstowali nas papierosami, a papierosów wtedy nie było”. Warto wsłuchać się w głos tych nielicznych, którzy dożyli naszych czasów.
Szanowni Państwo, członkowie „Solidarności”, Koledzy, Koleżanki, Rodacy: Mamy dziś obowiązek oceniać ten zryw niepodległościowy, odnosząc się do faktów historycznych. Mamy obowiązek o tym rozmawiać, bo w ten sposób dajemy świadectwo naszej polskości.
Decyzja o podjęciu działań była tragiczna w skutkach i to dziś wiemy. Jednak mamy też obowiązek jeszcze ważniejszy: pamiętać o tym wydarzeniu i czcić pamięć o nim. Droga do wolności naszego Narodu jest usłana trupami naszych Rodaków. Na grobach Poległych stoi dzisiejsza Polska. Mamy obowiązek to rozumieć i pamiętać, jeśli chcemy być Narodem dojrzałym, świadomym i dumnym. Cześć i chwała bohaterom!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.